Cestování > Peru a Bolívie > Tiahuanaco (Tiwanaku)

Tiahuanaco (Tiwanaku)

7.7.2009

 

Dnešním dnem opouštíme Peru, alespoň na čas a vrháme se do poznávání druhé jihoamerické země – Bolivie. Už přechod přes hranice byl zajímavý. Moc se nám líbila, tudíž nám nestačilo projít ji jednou, ale abysme si to užili, procházeli jsme se jak trotlíci sem a tam. Pořád nám totiž něco chybělo – výstupní razítko, příslušný papír... Nakonec jsme všechny úřední věci zvládli a chudší o propisky, které se líbily celníkům,  jsme se ocitli na bolívijské půdě.

Na hranicích jsme si s Tomem ještě koupili typické čepice a rukavice s lamami, které jsme během cesty úspěšně využili.

Bolívie je na první pohled téměř stejná jako Peru, jen ještě o něco chudší. Co nás na první pohled zaujalo, byla auta i autobusy naložené balíky toaletního papíru. Nevím, jestli měli nouzi nebo ho někam dováželi, každopádně to vypadalo celkem legračně.

Naší první zastávkou v Bolívii byla historická památka Tiahuanaco (Tiahuanacu, Tiwanaku). Autobus nás vyložil na křižovatce a na zbytek cesty jsme si stopli taxi. Památka nás nijak zvlášť nezaujala a hlavně nás odradilo vysoké vstupné 80 Bs., takže jsme si udělali jen procházku kolem plotu, stejně to hlavní bylo vidět i tak. Mnohem víc se nám líbilo náměstíčko a kostel v městečku, kam jsme posléze došli.

Zpátky na hlavní cestu jsme šlapali pěšky, abysme si stopli nějaký minibus do La Pazu. Jaké pak bylo naše překvapení, když námi vybrané vozidlo jelo  zpět celou cestu, kterou jsme absolvovali pěšky, až do centra, aby nabralo další lidi, ale aspoň jsme se prošli...

V La Pazu jsme měli menší incident s řidičem, který nás chtěl natáhnout, ale Simona se nedala a měli jsme podporu ještě v jedné paní. Nakonec nás tedy naštvaný řidič hodil až na terminál. Příjezd do La Pazu je uchvacující. Od terminálu jsme sjížděli až do skalnatého údolí, ve kterém jsou postaveny domečky ode dna až po okraj. La Paz zblízka už tak úchvatný není, ale dá se. Nechali jsme se vysadit v centru, kde jsme našli informace a nechali si poradit, kde hledat cestovky nabízející sjezd cesty smrti. Cestovek jsme obešli spoustu a nakonec si vybrali nabídku CK Explorela, která měla rozumnou cenu I příjemné jednání. V centru se nám podařilo najít i rozumné ubytování v hostalu Inti Karka Residencial.