Cestování > Peru a Bolívie > Santa Rosa - pampa

Santa Rosa - pampa

17.7.2009

Opět jsme vstávali v nekřesťanskou hodinu, v 5.00 ráno. Sbalili jsme všechny věci, nalodili se a abychom se probrali, rovnou jsme vstoupili do vody, abychom mohli tlačit loď. Několikrát jsme museli také zastavit u břehu, protože byl ranní opar a nebylo moc vidět na cestu. Do Rurre jsme dojeli asi o půl deváté, posnídali a v 10 nasedli  spolu s partou tří mladých Bolívijců a Holanďana do auta, které nás vezlo do tři hodiny vzdáleného městečka Santa Rosa.

Odtud se vyjíždí na plavbu pampou. Oproti džungli, kde jsou zajímavé spíše stromy a rostliny, je v pampě opravdu velká spousta zvířat, taková živá zologická zahrada bez mříží. Během několikahodinové plavby po řece jsme viděli kajmany, želvičky, kapybary, drzé opičky, kormorány a řadu dalších druhů ptáků a také růžové delfíny (delfínovec amazonský). Fredy říkal, že pampa je turisty více oblíbená než džungle, protože nemusí nikam chodit a je pohodlnější. Pravda je, že zázemí bylo oproti prosté džungli odlišné, ale také tu bylo mnohem víc lidí. Každá cestovka má na břehu řeky území, na kterém je postaveno ubytování na kůlech – několik ložnic s postelemi a moskytiérami, kuchyně a dokonce i sprchy. Vše je jednoduché a ze dřeva, ale představuje to doslova komfort.

Po páté hodině jsme lodí vyrazili na západ slunce, kdy nás vyložili na louce, kde byla strašná spousta turistů, kteří hráli volejbal, fotbal či jen posedávali na trávě a klábosili. Samozřejmě v tom množství nechyběli Češi, takže jsme pokecali s dvěma muži z Liberce. Nazpátek už jsme jeli za tmy a pozorovali kajmany, které jsme poznali podle svítících oček na břehu i ve vodě.