Cestování > Peru a Bolívie > Cesta do Colca kaňonu

Cesta do Colca kaňonu

1.7.2009

Ráno se nám telefonicky ozval Yarda Gruss, kterého jsme se během pobytu v Arequipě snažili několikrát zkontaktovat, ale byl v Colce se skupinou Čechů. Chtěli jsme od něj získat nějaké informace o turistice v kaňonu, takže jsme souhlasili s jeho návrhem a šli k němu na 9. hodinu na výzvědy. Měli jsme celkem štěstí, protože Arequipa je dost velké město a náš hostel byl asi jen 15 minut pěšky od Yardy. Setkání bylo příjemné, potkali jsme se zde se skupinkou Čechů, kteří s námi cestovali letadlem a byli to právě oni, s kým Yarda byl na výletě. Yarda nám poradil, jak se do Colca kaňonu nejlépe dostat a doporučil nám si vzít průvodce, protože prý od letošního ledna platí pravidlo, že vstup do kaňonu je povolen pouze s průvodcem, že se to kontroluje a v případě porušení se platí pokuta 1000 Sol. Nabídl nám I svoje služby, ale je prý o něco dražší, protože už zpohodlněl a cestuje výhradně vlastním autem, což vyjde dráž než místní doprava autobusem. Pořád  jsme se nemohli rozhodnout,  původně jsme totiž plánovali trek v kaňonu na vlastní pěst, takže Yarda nám nakonec doporučil ubytování u svého známého Yamila v Cobanaconde a on nám prý nějakého místního průvodce sežene.

Po snídani jsme se šli podívat do katedrály na Plaza de Armas, zvenku je mnohem hezčí, a pak prošli pár obchodů se suvenýry a nakoupili pohledy.

Ve 14.00 jsme nasedli do autobusu do Cobanaconde. Cesta byla opravdu zážitek, měla trvat šest hodin, trvala 7 a půl hodiny, zprvu vedla po asfaltové silnici, serpentýnami přes sedlo ve výšce 4 900 m n. m. a z Chivay jsme se asi tři hodiny kodrcali přes neskutečné výmoly. To už byla tma,  takže jsme na silnici neviděli, ale natřásali jsme se pěkně. Cestovali jsme převážně s místními, turisty byli jen dva kluci.

Doporučené ubytování jsme našli celkem rychle, hostal Valle del Fuego se nachází asi 5 minut od náměstí, I když nejdříve jsme se vydali zcela jiným směrem. V rámci hostalu funguje restaurace, která na nás dýchla hned po vstupu svou nezaměnitelnou a originální atmosférou. Temná místnost s pecí, osvětlení zajišťovaly pouze svíčky, milá obsluha a živí hosté. Majitel Yamil se vůbec nežinýroval a zvesela popíjel se svými hosty, takže byl brzy neschopný obsluhovat. Ještě předtím nás ochotně ubytoval, poté co jsme mu vyřídili pozdrav od Yardy (Á, vy jste Češi, výborně. Mám ubytování za 15 Sol. Máte nabídku za 10? Ok, tak to máte za 10, ale nikde to neříkejte...) Prostě pohoda. Pokojíky byly v jiné části než restaurace a šlo spíš a malinké domečky s ložnicí a koupelnou. Na přespání stačí, ale byla už tam citelná zima.

 

Arequipa – Cabanaconde: bus Milagros – Andalusia; 15 Sol/1 osoba; 7 hodin

ubytování: hostal Valle del Fuego (majitel Yamil); pokoj se snídaní 15 Sol/1 osoba

Ubytování u Yamila určitě doporučujeme. Příjemná atmosféra, výrazně sympatický majitel, o ceně se dá smlouvat. Jamil také ochotně poradí s cestou do Colca kaňonu.

Colca kaňon: od ledna 2009 je prý uzákoněno, že do kaňonu se smí pouze s průvodcem, jinak se platí pokuta 1000 Sol. Jamil nad tímto zákonem mávl rukou a poradil kam máme jít, kde žádné kontroly nejsou. Za celou jsme potkali minimum lidí a podle našeho názoru není cesta nijak nebezpečná, pokud samozřejmě dodržujete bezpečnostní pravidla, a žádného průvodce nepotřebujete.

Yarda Gruss – Inca Reisen House and Camp www.peru.txt.cz
tel. 054958722417, 054221746

Yarda má v Arequipě hostal a cestovní kancelář. Ochotně vám poradí s programem, popřípadě ho zajistí. Samozřejmě můžete u Yardy bydlet a absolvovat s ním nějaký trek, nebo ho můžete jen poprosit o informace, které vás zajímají.

My se s Yardou osobně potkali u něj v hostalu a dostali určitě cenné doporučení na Yamila. Bohužel jsme nevěděli, co si myslet o objednané, ale nekonané večeři. Objednali jsme si totiž u Yardy místní specialitu morče (cuy), ale když jsme přišli, tak jsme se Yardu nedozvoněli a ani jsme se mu už nedovolali...
Nicméně po roce přišla mailem omluva a vysvětlení.