Cestování > Peru a Bolívie > Cusco - Sacsayhuaman

Cusco - Sacsayhuaman

22.7.2009
V Cuscu jsme se ocitli kolem sedmé ráno, takže naším prvním cílem bylo sehnat nějaké ubytování. Nechali jsme si doporučit hostal Acostás blízko Plaza de Armas. Naštěstí měli volno, takže jsme si v hostalu nechali bágly a využili nabídku snídaně na terase. Chvíli po nás se v hostelu ubytovala i skupinka Čechů, kteří do Peru právě přiletěli.

První památkou, kterou jsme navštívili byla katedrála na náměstí, kde se normálně platí vstup, ale během mše (6.00 – 9.00) je vstup zdarma. Celé Cusco je laděné do červené barvy cihel, z kterých je postavena většina staveb. Na Plaza de Armas se kromě katedrály nachází i kostel, fontána a v podloubích celá řada obchůdků se suvenýry, restaurace a cestovky. Během dopoledne jsme obíhali cestovky, abysme si vybrali nejvýhodnější výlet na Machu Picchu. Původně jsme vůbec nepočítali s tím, že pojedeme s organizovanou skupinou, ale přinutily nás ceny. Za poslední rok se totiž neuměřeně zvýšila cena za vlak do Aquas Calientes, takže zájezd s cestovkou, včetně ubytování, jídla a vstupu na MP, vycházel přesně jako tato doprava. Jednosměrná jízdenka stojí $48, vstup na Machu Picchu 124 Sol (asi $40), kdežto dvoudenní zájezd s cestou, ubytováním, jídlem, průvodcem a vstupem nás vyšel na $95. Nakonec jsme tedy kývli na nabídku agentury.

Před obědem jsme se rozhodli vyšplhat nad město a navštívit dominantu nad Cuscem – pevnost Sacsayhuaman a sochu Ježíše tyčícího se nad městem. Stoupali jsme příkrými uličkami se schody ke kostelu St Cristobel, odkud je pěkný výhled na město. Tady jsme se dost zdrželi nákupem pletených náramků a především setkáním Čecha, který už deset let žije v USA a v Peru trávil dovolenou s manželkou.

Cesta k pevnosti není nijak dlouhá, I když vede do prudkého kopce. Dá se tam vyjet I po silnici taxíkem, ale to by nás vůbec netěšilo. U silnice nad kostelem jsme si museli koupit vstupenku, která platila pro čtyři incké památky - Saqsayhuaman, Q'enqo, Pukapkara a Tambomachay. My chtěli pouze na Sacsayhuaman, což neměli, ale řešili to tak, že nám prodali pouze dvě pro všechny a ostatní vstupy znehodnotili. Pevnost byla docela zajímavá, stavěná z obrovských kvádrů kamene, byl na ni pěkný výhled a Símě s Pájou se nejvíce líbily kamenné klouzačky.

Na večeři jsme si zašli v pozdním odpoledni, když jsme scházeli z pevnosti do centra v hospůdce Kukuly. Poté jsme procházeli městem, zašli jsme ke chrámu Korikancha, kde jsme opět snad hodinu povídali s Češkou Kateřinou z Božího Daru. Dnešek byl na setkání opravdu bohatý... Vraceli jsme se přes Plaza San Francisco, hledali obchod s jídlem, abychom si mohli koupit něco na dvoudenní výlet.