Cestování > Jižní Čína > Xingping

Xingping

4.6.2015
Ráno jsme vyrazili autobusem z jižního nádraží za 8 CN¥ do vesnice Xingping. Je to vesnice u řeky Li asi hodinu cesty proti proudu směrem na Guilin a odtud pochází předloha, která je zobrazena na dvacetijuanové bankovce (GPS: 24°55'25.5"N 110°31'10.3"E). Lonely Planet doporučuje půjčit si kolo, naložit jej na bambusový raft, dojet tam a zpět se vrátit na kole. Také se mi zdála zajímavá 16 km trasa mezi Xingpingem a Yangdi, která 3x překračuje řeku.

Včera nám ale jeden Francouz v hostelu ukazoval fotky a že tam byl autobusem, tak jsme se rozhodli jet taky tak a kola nechat na další den. Vyrazili jsme v tedy z Wady na nádraží pěšky v domnění, že je to kousek, ale mapa nebyla v měřítku, tak jsme se pěkně prošli a ještě nádraží přehlédli. V Xingpingu jsme celkem snadno našli místo, ze kterého jsme viděli scenérii z dvacetijuanové bankovky. Ale dál jsme už moc nevěděli co podniknout. Cesta nás totiž dovedla k nábřeží,  odkud odjížděly bambusové vory a všude ve vesnici byla spousta naháněčů pokřikujících bambů bambů a víc anglicky neuměli.

Nicméně se nám podařilo zjistit,  že za 218 CN¥ se dá podniknout dvouhodinová plavba do Yangdi (z Guilinu jsme měli platit za to samé 160 včetně dvou hodinových cest busem) nebo 98 CN¥ za výlet k Nine Horses,  což mělo být alternativně asi 3 km pěšky. Ani jedno se nám moc nelíbilo. Potkali jsme se tu s Holanďankou z našeho hostelu, která chtěla jet na voru po Yulong river, ale kvůli počasí jí to zrušili, tak vyrazila taky sem. Vrátili jsme se do centra společně na oběd a vymýšleli co bychom mohli podniknout.

Nakonec jsme si řekli,  že stejně jsme se všichni chtěli  po řece svézt a nevidíme tu jinou možnou alternativu, takže se pojedeme projet. S jednou naháněčkou jsme usmlouvali cenu na 250 za všechny tři a vypadalo to, že níž to opravdu nepůjde. Myslím, že z ceny neměla radost ani ona ani my. Dovedla nás k okénku, kde se asi trochu divili za jakou cenu nám to dala a říkali, že raft je ale pro čtyři tak buď musíme počkat na čtvrtého, což bychom se asi načekali nebo doplatit 20 CN¥ dohromady. Takže jsme vlastně usmlouvali jen 8 na osobu.

Projížďka je příjemná i když je to takové moc komerční. Ale v tom horku... Vor není bambusový, ale plastový a jen jako bambusový vypadá, provoz na řece je docela velký a když dojdeme do cíle,  máme tak necelých 5 min na  to, abychom si udělali fotku a jedeme zase zpět. Po návratu do Yangshua se tentokrát do  hostelu už vracíme minibusem a po večeři ve Wadě jdeme Západní ulicí (Xi Jie) k řece. Tam už není tolik lidí. Máme štěstí,  že odtud zrovna odplouvá na voru Číňan s dvěma kormorány. Chvíli na to se na nás ale vrhá parta pěti puberťaček, které si nás chtějí vyfotit. Tak jim ochotně pózujeme a fotíme se s nimi. Pak už máme klid. Večer u řeky mi nakonec přišel příjemnější než celý Xingping.