Cestování > Jižní Čína > Hong Kong

Hong Kong

24.5.2015
S malým zpožděním jsme kolem druhé dosedli v Hong Kongu. Prošli jsme pasovou kontrolou a šli čekat na batohy. Můj přijel celkem rychle, ale Mirkův pořád nikde, až jsme tam zůstali sami a pás už byl prázdný. Tak jsme se ptali nějaké pracovnice, co máme dělat, když batoh nedorazil a ona nám první ukázala batohy, které si nikdo nevyzvednul a tam Mirek konečně poznal ten svůj, který kolem nás několikrát projel a Mirek se podivoval nad tím, jak má někdo divně zabalený batoh ;) S Mirkem bude na cestě asi sranda :) No aspoň jsem se mezitím připojil na letištní wifi a přes internet zavolal domů, že jsme úspěšně na místě.

Vybíráme peníze z bankomatu na letišti - umí jak hongkongské dolary, tak čínské juany. Bereme raději od každého trochu, protože do Číny máme namířeno už zítra. Dále řešíme, jak se dostat z letiště do centra. Nabízí nám metro, ale autobusem č. A21 je to levnější (za 35 KH$) - přímo na zastávku Tsim Sha Tsui, kde máme zarezervované ubytování. Než ale do něj nastoupíme,  pořizujeme si Octopus cart. Je to přednabitá karta, kterou lze platit za veškerou MHD a i na jiných místech. Jízdenky placené touto kartou by měly být o 5-10% levnější (za náš autobus jsme platili nakonec 33). Hlavní výhoda ale je jednoduchost placení - karta se přiloží, suma se odečte a můžete nastoupit. Pokud chcete platit hotově, připravte se na to, že musíte mít přesnou sumu, kterou hodíte v autobuse do kasičky. Řidič vám rozměňovat nebude. Octopus karta stojí 150 HK$ - 50 je vratná záloha, 100 je kredit na jízdenky (při vrácení si ale strhli 9HK$ poplatek).

Levné ubytování v centru

Těsně před nástupem do autobusu se spouští pěkný liják, ale jedeme skoro hodinu a pak už neprší. Ubytování jsme si zabookovali po internetu v Hong Kong Downtown Backpackers za 129 KH$ za pokoj. Jen jsme měli strach, jak to najdeme, ta adresa vypadala poněkud komplikovaněji, než u nás. Ale lidi nám pomáhají a za chvíli stojíme před vchodem do Chungking Mansion a tam už nás směrují do takového nenápadného výtahu a do třetího patra. Tím samým výtahem můžete jet na více ubytování, do mrakodrapu se jich prostě vleze hodně. Také na ulici byla spousta naháněčů, kteří nám nabízeli levné ubytování. Pokud hledáte 'levné' ubytování, tak tady v okolí Chungkin Mansion. Slečna na recepci se nás ptá, zda nevadí, že jsme si objednali pokoj, který má sociální zařízení společné na chodbě nebo bychom chtěli doplatit za lepší pokoj. Říkáme, že nevadi, stejně je to jen na jedno přespání, zdržovat se tu nebudeme. Takže platíme a jde nám ukázat pokoj. Otevírá mi dveře, já vcházím s batohem dovnitř a Mirek se tam už nevleze. Jsem trochu překvapený - jsou tam jen dvě postele nad sebou a malinko místa, žádné okno, stolek, skříň - nic. Taková cela. Dostávám záchvat smíchu, Mirek to rozdýchává a jdeme se zeptat na ten lepší pokoj :) Příplácíme za oba 43 KH$. Ten už má dvě samostatné postele, maličkou uličku mezi nimi a ještě ten záchod,  je tam i sprcha. Sprcha, ne sprchový kout. Takže když se osprchujete, je to všechno mokré. No v Hong Kongu je místo drahé...

Victoria Peak - vyhlídka na noční Hong Kong

Na recepci potkáváme Češku Evu, která měsíc cestovala v Číně, tak se s ní domlouváme, že zajdeme na večeři a vyzpovídáme ji. Po večeři se rozhodujeme, že vyjedeme na Victoria Peak,  odkud je výhled na Hong Kong. Trochu se honí mraky, ale říkáme si, že to zkusíme. Jedeme metrem na stanici Central (9 HK$) a pak lanovkou (Peak tram) na vrchol za 28 HK$, zpáteční 35 HK$. Pokud příliš nespěcháte, tak se dá za cca 3 HK$ přejet místo metrem přívozem.

Lanovka jede nahoru asi jen pět minut a je to opravdu velice strmé stoupání. Číňani vydávali obdivné vzdechy, jakmile se ukázal první výhled. Trochu znechuceni jsme byli ale nahoře. Lanovka nás vyhodila před obrovskou několikapatrovou nákupní galerií, do které nás vtáhl dav a na její střeše je vyhlídková plošina, odkud po zaplacení dalších 38 HK$ máte výhled. Problém byl, že to vypadalo, že plošina už je v mraku. Takže jsme se snažili najít, jak se z galerie dostat pryč a najít nějaký jiný výhled. V některých patrech byly ochozy, ze kterých jsme něco viděli a pak jsme dole konečně prchli z této klimatizované budovy a šli si najít výhledy, které byly klidnější a takové více v přírodě. Rozhodujeme se, že dolů zkusíme sejít - byla to asi 3km procházka a pak jsme se zase metrem vrátili do hostelu a šli spát.

Ubytování:
Hong Kong Downtown hostel - hostelworld.com