Cestování > Jižní Čína > Shenzhen

Shenzhen

25.5.2015

Přechod z Hong Kongu do Číny

Ráno jsme si dali budíka na 8:30 a během hodiny jsme vyrazili na metro. Ze stanice East Tsim Sha Tsui na hranice Hong Kongu (stanice Lo Wu). Vchod do metra jsme měli prakticky před hostelem na ulici Nathan Road,  jen jsme museli v podzemí ujít kus podle šipek do východní stanice. Pak jsme už jeli jen jednu zastávku, abychom přestoupili na linku East Rail. Cesta na konečnou nám trvala skoro hodinu a z Octopus karty nám odečetli 37 HK$. Je potřeba dát pozor na to, že tato linka jezdí na dvě různé konečné a nasednout do soupravy do Lo Wu. Po vystoupení jsme šli s davem kousek na hraniční kontrolu. Přechod do Číny byl bez problémů - jen jsme vyplnili imigrační kartu, vystáli frontu a do 15 minut jsme byli na čínské straně. Vybrali jsme peníze z bankomatu, sešli dolů do metra a začali zjišťovat, jak dojet na letiště.

Shenzhen - cesta na letiště

Letiště je vyznačeno jako předposlední zastávka na zelené lince (Luobao), která tu jako jediná začíná. Museli jsme rozměnit peníze u okénka Customer service, protože jsme měli nejmenší bankovku 100 CN¥ a tu automat, ve kterém se kupují jízdenky, nebral. Jízdenku za 8 CN¥ do stanice Hourui jsme v něm zvládli koupit, i když na nás mluvil jen čínsky. Vypadl nám z něj takový zelený žeton, který má ale uvnitř čip. Opět jsme jeli skoro hodinu metrem a pak přestoupili na spojovací bus na letiště za 2 CNY. Vnitrostátní letenky jsme kupovali poprvé přes Ctrip.com a nebylo nám úplně jasné, jak to s nimi bude. Měli tam napsáno, že Ctrip má na letišti pobočku, kde letenky vyzvedneme. Tu ale nevidíme, tak ukazujeme na mobilu, co nám poslali, u nějaké přepážky a paní nás posílá k automatům, kde zadáme číslo našeho pasu a on nám letenku vytiskne. Paráda. Tak teď už jen, co s batohy. Ty se o kousek dál odevzdávají. Kde, poznáme podle toho, že je tam značka a název letecké společnosti, se kterou letíme. Máme dost času (nechali jsme si rezervu, protože jsme nevěděli, jak je co daleko a kolik času strávíme na hranicích atd.) Po třetí hodině konečně nastupujeme do letadla a dvě hodiny letíme do Kunmingu.

Kunming

Dosedli jsme ještě za světla, ale rychle se stmívalo. Moc netušíme, jak se dostat na další ubytování, které jsme opět rezervovali po internetu. Nastupujeme tedy do letišního autobusu č.1 do centra za 25 CN¥ a tam se domlouváme, že vezmeme taxi. Ukazujeme adresu hotelu a i když ji máme i v činštině, taxikář neví. Snaží se zavolat na číslo, které je tam uvedeno, ale když se mu  ani na podesáté nepodaří správně opsat číslo a dovolat se, tak odcházíme najít jiného. Ten přikývl, že ví a za 30 CN¥ nás tam doveze. První zastávku udělal u honosného hotelu. Tak jsme se usmáli, že to asi nebude ono. Nakonec na číslo musel taky zavolat, ale zvládnul to napoprvé a za chvíli nás už vysadil u nenápadného vchodu hotelu Beststay (GPS: 25.0192219N, 102.7407547E). Ubytováváme se, jdeme na večeři a spát, protože jsme unaveni.