Cestování > Srí Lanka > Sigiriya, Hurulu Eco Park

Sigiriya, Hurulu Eco Park

10.3.2013
Druhý pokus - stejně jako včera máme budíček 5:40, snídani na půl sedmou. Dnes máme string hoppers. Což jsou placky stejného tvaru jako včera, ale tentokrát z rýžových nudlí s dalem, sambolem - prostě něco jako rice and curry, ale místo rýže jsou hoppers. Kromě Jindry si na tom všichni pochutnáváme. Dnes už neprší, ale stejně nakonec vyrážíme až v osm. Vstupné na skálu je 3750 LKR. Rozhodli jsme se ale toto nevynechat, rozhledy nejsou vše. Je to památka UNESCO, jsou tu zahrady, známé fresky, lví schodiště, mirror wall, kterou jsme nějak nezaregistrovali a až dodatečně zjišťovali,kde že jsme ji viděli, muzeum...

Sigiriya v překladu znamená Lví skála - podle vzhledu skály, na které byla vybudována kdysi pevnost a dnes jsou nahoře vidět jen základy. I tak nabízí úchvatné pohledy. Nahoru jsme vyšli poměrně rychle, času jsme měli dost, tak jsme se kochali opět pohledy do krajiny a procházeli se. Trochu jsme se u toho ztratili a s Jindrou a Sylvou se potkali až dole v muzeu, kdy jsme se už smířili s tím, že snad se pak potkáme na ubytování. To jsme naštěstí byli domluveni na určitou hodinu. Divné nám bylo, že neberou telefon, ale ani jeden si ho nevzali. Potkali jsme se ale v muzeu.

Na oběd si dáváme jen kokos a banány a na dvě hodiny máme domluvený výlet jeepem do Hurulu Eco Parku, kde bychom měli vidět minimálně slony. Park se nachází poblíž městečka Habarana a je nedaleko parku Minneriya. Tam jsme chtěli původně, ale prý bychom tam v tomto období nic neviděli.

Za jeep platíme dohromady 4000 LKR (usmlouváno), za vstup musíme zaplatit 1000 LKR / osobu (místní platí 60), 250 LKR za auto a jako cizinci ještě dalších 1000 LKR (auto více než 3 cizinci), takže se taky nejedná o zrovna nejlevnější výlet.

Mělo by se tu pohybovat v tomto období 200-300 slonů, tak jsme na ně zvědaví. První, co ale vidíme, je jeden zapadlý jeep, kterému se pak snažíme pomoci. Nakonec ho dva jeepy společně vytáhly a pokračuje se dál. Po chvíli vidíme první dva slony. Pak nás v jednom místě docela blbě předjíždí ten jeep, co jsme vytáhli a my nechápeme. Asi jsme ho tam měli nechat. Nakonec se ale ukazuje, že je to výhoda, protože čtyři jeepy odfrčely a my měli klid. Dostali jsme se mezi stádo asi 15 slonů a dokonce nám pak na chvíli vylezli na silnici. Pak vidíme ještě třetí skupinku slonů, jednou buvoli a na závěr jsme zavezeni k malé skále, odkud je výhled na okolní krajinu.
Vracíme se pak druhým výjezdem a silnicí, která spojuje Habranu a Polonnaruwu a i kolem ní jsou vidět sloni.

Večeříme u naší kokosové paní rice and curry, kolem projíždí nějaký budhistický průvod. Janča jim přispěla a zjistila, že zítra tu bude nějaký obřad. Kvůli tomu se pak dohadujeme, protože Jana chce zůstat, že se jí tu líbí a že je to unikátní možnost proniknout více k lidem, zatímco my tři ostatní bychom už jeli dál. Nakonec ale ustupujeme, že zůstaneme s Janou, třeba to bude stát za to...

Ajitha mohu doporučit:

Ajith Rathnayake
Sigiri Lion Lodge
No. 186, Main Road, Sigiriya
tel. +94 662 286 368
mobil: +94 718 925 142
email: sigirilionlodge@gmail.com
www.sigirilionlodge.com
GPS: 07 56' 57.946" N 80 45' 1.456" E