Cestování > Srí Lanka > Adam's peak

Adam's peak

16.3.2013
Budík zvoní v 1:40, po druhé vstáváme a vyrážíme z 1200 m n.m (náš pokoj) nejprve klesáme na 1150, pak stoupáme nejdřív pozvolna a pak hodně až do 2150 m.n.m.

Cesta na Adamovu horu (Adam's peak, Srí Pada) je pouť. Je to posvátná hora, kde Adam sestoupil na zem (dle křesťanů, nebo Budha dle buhistů, Shiva dle hinduistů...). Vyráží se z Dalhousie a cesta je lemována stánky, čajovnami a většinu cesty jdete po schodech. Čím blíže jste vrcholu, tím je cesta užší a lidí příbývá - to jsme bohužel netušili.

Takže nejprve moc nespěcháme, vždyť máme na výstup čtyři hodiny. Po cestě si dáváme 2x čaj (40 a 50 LKR). 300 m pod vrcholem je ale ucpáno a tak i když se snažíme dostat dopředu, nakonec pozorujeme východ slunce o čtvrt na sedm tak 100 výškových metrů pod vrcholem. Dostat se na něj nám trvá další hodinu - poslední úsek jdeme rychlostí 0,5 km/h. To je škoda, protože z vrcholu hory je při východu vidět zvláštní úkaz, kdy hora vrhá trojúhelníkový stín na okolní mraky. To se děje tak 15 min a je po divadle.

Na vrcholu jsme tedy byli až v 7:30 a moc se tu nezdrželi - ani to nešlo.V 11:10 máme plánovaný odjezd vlakem z Hattonu. Jindra se nabízí, že seběhne dolů a přenese věci z pokoje dolů. vezmeme taxi místo busu a zkusíme vlak stihnout.

Nakonec jsme došli až na Janu zároveň, taxi z hotelu nám nabízeli za 3000 a nechtěli slevit, během pěti minut jsme si ale našli jiného řidiče za 2000. Voláme Janě, jak to s ní vypadá a zjišťujeme, že nepochopila, že spěcháme. No nic, nakonec jsme to i tak stihli. Jen byla škoda, že bylo nádherné počasí a i když jsme se o tom nikde nedočetli, tak výhledy z cesty do Hattonu byly nádherné - čajové plantáže, jezero... A my nemohli ani moc zastavit.

Na nádraží jsme včas, vlak má nakonec stejně asi 30min zpoždění. Tentokrát si výhledy z vlaku užíváme víc - je krásně.

V Haputale nás přímo na nástupišti odchytnul Ali a nabízí nám ubytování. Na vizitce jsou úplně luxusní pokoje a chce za ně 3000. Hned ale dodává, že ty jeho pokoje nevypadají jak na fotce. No jdeme se i tak podívat. Pokoje jsme nakonec usmlouvali na 2500 a máme terasu s výhledem na čajové plantáže. Až to nebude v mlze, bude to určitě hezký pohled.

Nabízí nám další služby a holky se rozhodují jet na tu Ayurvédskou masáž, co vždycky chtěly. Zmizely na víc než dvě hodiny, my odpočíváme a čekáme na večeři. Ali nám tvrdí, že má Čechy rád a hned se ptá, jestli máme slivovici. Tím nás trochu překvapil. Odlíváme mu trochu do skleničky a on to do sebe otočil naráz. Ukazuje se, že alkohol má rád i když je muslim a má s ním trochu problémy. Večeři vaří jeho dcera a jídlo je výborné (rice and curry - co jiného)

Holky se vrací se silnými zážitky a prý už nikdy více. Další den nám dokonce ukazují, že mají z masáže i modřiny. No trochu jsme se jim smáli, ale ony nám to určitě budou mít taky někdy příležitost oplatit.