Cestování > Jižní Afrika

Jižní Afrika

Jižní Afrika mapa Třítýdenní cesta po státech jižní Afriky,  zejména po Namibii. Do těchto míst jsem se chtěl dávno podívat, dokonce se to dvakrát plánovalo, ale vyšlo to až nyní napotřetí. Jelikož jsme se domluvili necelé dva měsíce před odjezdem, plánování probíhalo rychle. Bylo potřeba mít plán cesty a zabookované některé kempy ještě před žádostí o vízum, kvůli kterému se musí jet do Vídně. Po internetu jsme si taky zarezervovali auto.

Rozhodli jsme se jet obyčejným osobním vozem kvůli ceně, dokonce to nebylo ani 4x4. Auto jsme vyzvedli v Johanesburgu a vrátili v Kapském městě. Pro každou další zemi, do které jsme vjeli,  jsme museli mít povolení autopůjčovny a zaplatit půjčovně a na hranicích pak silniční daň.

Peníze jsme vybírali z bankomatu (bylo to výhodnější pokud měl člověk banku, která má výběr bez poplatku) nebo se snažili platit kartou. To šlo docela dobře v JAR a Botswaně, v Namibii to bylo horší. Spali jsme po kempech, většinou za cenu 200Kč/osoba. V národních parcích bylo kempovné dražší.

Celkově jsme ujeli téměř 8000km a dohromady nás výlet vyšel asi na 45 tisíc kč. Z toho 18000 Kč za letenku. Nejdražší byl den u Viktoriiných vodopádů, kde jsme nechali 7000 Kč za jednoho. Kurz jihoafrického randu a namibijského dolaru byl asi 2Kč, botswanská pula 2,3 a v Zimbabwe se platí americkými dolary - 19 kč.

Viděli jsme spoustu zajímavých věcí, za tři týdny se to stihnout dá, ale nedoporučuju to takto. Chtělo by to minimálně týden navíc. Škoda vynechat třeba Chobe, Dračí hory a vůbec pořád někam spěchat...