Seznam cestopisů: Další články Cestopisy kamarádů
Reklama
 
Cestování > Rady a doporučení

Rady a doporučení

Plánování cesty

Cesta se většinou dobře plánuje podle nějakého cestopisu nebo nabídky cestovek. Na detailní naplánování a cestu s sebou se hodí průvodci Lonely Planet nebo Rough Guide. Členové HedvábnéStezky.cz mohou využít 30% slevu na LP (členství je zdarma).
Je vhodné si zjistit v kterou dobu jet do země nejlépe (vyhnout se např. období dešťů apod.). Průměrné teploty a srážky najdete na stránkách yr.no, kde zadáte místo, které vás zajímá a vlevo kliknete na Statistics.

Letenky

Jak najít levnou letenku? Zaprvné, sledujte akce. Sem tam se objeví něco opravdu zajímavého. Podařilo se mi třeba letět do Londýna a zpět za pouhé 2 Kč tam i zpět.
Předpokládá to většinou, že jste časově flexibilní. Zadruhé vyplatí se vědět odkud letět. Letenka může být levnější často třeba z Vídně  nebo Mnichova, ale někdy je to naopak. Když jsme třeba letěli do Indie s Austrian Airlines, tak byla levnější letenka Praha-Dillí než Vídeň-Dillí přesto, že jsme měli jen přípojný let z Prahy do Vídně. Při letu do Peru byly výrazně levnější letenky z Londýna, Mnichova a Madridu. Pokud nevíte, zkuste zadat různá letiště nebo pátrat na internetu jestli někdo něco doporučí. K vyhledávání používám Matrix a pak hledám kde tu letenku koupím - jestli přímo u společnosti nebo často je levnější přes Pelikán, Student Agency nebo Letušku. Pozor na to, že tyto weby nenabízí stejné možnosti dopravců a některé tak mohou chybět. Proto je lepší nejprve hledat na Matrixu ;)
Zajímavý článek o hledání letenky je zde. Pokud to jde, tak platím kartou, která vrací nějaké to procento z platby zpět.

Ubytování

Pokud si chcete rezervovat ubytování předem, můžete využít např. následujících serverů: My jsme ubytování rešili často až na místě. Mohlo by se zdát, že je nejlepší využít seznam v průvodci LP nebo RG, ale takové ubytování bývá často plné, dražší... Často jsme po ubytování pátrali až když jsme na místo dojeli a smlouvali cenu. Většinou se stačilo zeptat pokud nabídka nepřišla sama ;) Taxikáři vám taky určitě něco doporučí. Ubytování samozřejmě prohlédnout, usmlouvat a pak teprve vzít...

Cestování

Vlak, bus, vnitrostátní letenky - rady a doporučené weby jsou většinou pro každou zemi individuální
Auto lze domluvit a půjčit např. přes rentalcars.com

Očkování

Do většiny exotický zemí vyrazit bez očkování je hazard. Na druhou stranu nechat se naočkovat na vše ce se tam vyskytuje nemusí být taky dobrý nápad. Nejen že to něco stojí, ale pro tělo to nemusí být taky zrovna nejlepší. Je třeba zvážit jaké je riziko které nemoci podle místa v zemi, období ve kterém tam jsme a délky pobytu. A především se poradit s lékařem pokud máte nějaké zdravotní problémy. Ideání je pokud jste schopni zjisit informace přímo z místa, kde budete. Na očkovacích stanicích mají sice mapy a knížky podle kterých vám poradí, ale...

Pojištění

Nejlevněji vychází často pojištění ke kartě, různá studentská pojištění apod. Je potřeba ale prostudovat podmínky, takže se těžko radí. Nemusíte provozovat zrovna adrenalinový sport, většina pojištění je např. do nadm. výšky 3000 m.n.m, takže pokud jste třeba v Tibetu nebo na Altiplanu v Peru či Bolívii už vám tam platit nemusí i když jedete pouze autobusem...
Srovnání více pojištění lze provést na www.pojisteni.cz

Peníze

Vyplatí se najít si směnárnu, která poskytuje výhodnější kurz (např. Exchange v Praze) nebo ideálně sehnat si někoho kdo chce měnit peníze zpět na koruny :) Někdy je výhodnější provést výměnu peněz, někdy je výhodnější použít kartu. Existují kreditní karty, které vám vrací až 2% zpět z platby a stejně tak existují banky, které mají výběr hotovosti v zahraničí zdarma. Pozor ale na to, jakým kurzem vám peníze smění. Např. mBank má výběr hotovosti zdarma, ale kurz je jeden z nejhorších, takže se to moc nevyplatí. V ČR je ale výhodná. Hezké srovnání z roku 2014 je na webu měšec.cz

S převody peněz do zahraničí vám pomůže služba Transferwise . Peníze pošlete na její český účet, příjemce dostane peníze od banky v jeho zemi a poplatek, který si služba naúčtuje je menší než kolik zaplatíte běžně v bance.

Pokud vezete s sebou více peněz, je vhodné si je rozdělit na více míst a u sebe v peněžence vždy mít něco, ale ne příliš mnoho. Vhodné je využít skrytou kapsu na peníze třeba v opasku - nabídka např. zde. Taktéž nemít jen jednu kartu, kdyby se s ní něco stalo. Na hlídání zavazadel je možno pořídit alarm, který začne houkat pokud by vám někdo hlídané zavazadlo chtěl odnést - vhodné např. ve vlaku když spíte. - Mini Electronic Personal Security Anti-theft Alarm Silver Black

Pokud chcete znát orientačně jaké jsou místní ceny, pak běžte na www.numbeo.com/cost-of-living, zadejte místo, které vás zajímá a případně si změňte měnu na CZK.

Telefon, internet

Ve většině zemí se vyplatí pořídit si místní simkartu, pokud tam člověk není jen na pár dnů. Domů volám přes Skype zdarma nebo pokud potřebuji volat na mobil či pevnou, tak přes Odorik.cz, který lze propojit se Skype. Minuta hovoru na mobil stojí pouze 0,59 Kč.

Mobilní aplikace

Při své první cestě - na Sicílii - jsem s mincí běhal a hledal telefonní automat, z kterého bych zavolal domů.. Doba pokročila, tak proč nevyužít možností, které nabízí. Na cestách se mi hodily tyto aplikace:
 
MapFactor Navigator Map Factor Navigator - navigace pro všechny země světa, která funguje v offline režimu a je zdarma
Dlužníček Dlužníček - pokud cestujete ve skupině, bude se vám tato aplikace hodit, protože si do ní krásně poznamenáte kdo co platil a kdo kolik dluží. Zvládá i více měn.
Sport Tracker Sport Tracker - pro záznam kudy jsem šel, jel či jinak se pohyboval
GPS Test GPS Test - ukáže GPS polohu, nadmořskou výšku...

Užijte si to ;)

Nehoňte se jen za památkama apod., někdy je větší zážitek jen tak se projít kde se vám zrovna líbí, využít kontaktu s místnímí... Mějte časovou rezervu pro případ komplikací. Buďte opatrní, ale nebojte se zbytečně.

Přeji hodně příjemných zážitků!


Kde je sakra Matt?
 

[Error loading the WebPart 'lightbox' of type 'lightbox']