Cestování > Indie > NP Singalila: Maneybhanjangu - Tumling Vyhrejte vstup na cestovatelské 3D promítání

NP Singalila: Maneybhanjangu - Tumling

25.9.2010
Ráno jdeme na půl devátou do Hasty Tasty na snídani a pak hodinu a půl za 120/osobu jedeme džípem do Maneybhanjangu (2134 m.n.m), kde má začínat náš pětidenní trek. Na místě se musíme registrovat a najmout si průvodce. Ten by byl celkem zbytečný, ale je povinný, vládou daný. Máme dvě možnosti: buď zaplatit 500 rupií/den a o nic se dál nestarat nebo levněji 400 rupií/ den a platit mu ubytování, což vlastně vychází dráž, takže volíme první možnost. Je nám přidělen James, Nepálec, který nám později tvrdí, že tohle povolání je děsná nuda.
Nejprve jdeme k němu domů a čekáme, než se na trek přichystá. Což znamená, že si během 10 minut sbalí něco málo do batůžku, vezme si deštník a jdeme. Naše batohy jsme podstatně větší - neseme si i spacák, který ani není potřeba, protože budeme spát na chatách, ale je to jistota. Zvlášť pro člověka, který měří 193cm... Také neseme s sebou vodu, kterou průběžně na chatách dokupujeme. Mají ji všude a litr stojí dvacet rupií, což je víc než běžně, ale zas to není nic hrozného. Zdálo by se, že v horách na treku, který vede ve 3000-3600 m.n.m vodu kupovat není potřeba, ale i v těchto výškách jsou stále louky, na kterých se pasou krávy a voda je kontaminovaná.
Vyrážíme po džípové cestě a čeká nás dnes největší stoupání. Jsme na nepálských hranicích a James nám ukazuje, kde probíhají. Takže je překračujeme a fotíme se za nimi na nepálské straně. Dál na treku jak nás James vede často ani nevíme, jestli jsme na indické nebo nepálské straně. Jdeme v mlze a moc toho není vidět, ani klášter, ke kterému přicházíme. Tak si aspoň točíme modlitebními mlýnky. Doznívá období dešťů, takže počasí máme mít stejné - ráno hezky tak do devíti, pak se zatáhne a jsme v mlze a večer prší. Nejhezčí období je v říjnu, jsme tu tedy o dva týdny dříve. Původní plán byl holt Ladakh.
Vystoupali jsme do 3000 m.n.m do Tumblingu, kde spíme na chatě Shikna Lodge. Večeře je o několika chodech - popcorn, americké brambory se salátem, zeleninová polévka, placky, vejce v curry omáčce, rýže... a jako dezert puding za 120 rupií, čaj za 10. Máme problém usnout - zřejmě kvůli nadmořské výšce. Kolem druhé hodiny v noci nás probudil protékající záchod, který úspěšně opravili Honza s pomocí Simči.