Cestování > Čína > Šanghaj - Peking

Šanghaj - Peking

18.6.2007
Vstáváme tak, abychom stihli  otevírací hodiny u mrakodrapu Jin Mao. Přestože není dobrá viditelnost, jedeme do 88.patra na vyhlídkovou plošinu. Vstupné není opět nejlevnější - 70CNY, ale výhled z 300m je zajímavý. Je vidět také atrium pětihvězdičkového hotelu, který se nachází v této budově mezi 53.-87. patrem. Po té, co jsme se pokochali pohledem dolů a na nejbližší okolí ztrácející se ve smogu, jsme pokračovali metrem na druhý břeh a šli k zahradám Yuyuan. Bylo tu o poznání méně lidí než včera o víkendu, ale přesto docela plno. Jezírka, budovy, malé úzké cestičky, stromy, rostliny - zahrady úplně jiné než u nás, takové stěsnané, plné zákoutí. Po prohlídce jsme spěchali na hotel, abychom se stihli odhlásit před dvanáctou hodinou. Chtěli jsme ještě ochutnat na ulici smaženou oliheň, kterou jsme včera viděli všude možně připravovat. Dnes dopoledne ale nikde nebyla. Pája nás tedy podle mapy vedl na hotel a pak, když bylo asi za deset dvanáct a už se nám to nějak nezdálo, tak jsme zjistili, že jsme ušli skoro dvakrát větší vzdálenost - opačným směrem. Vyřešili jsme to tedy taxíkem, který nebyl naštěstí moc drahý, na hotel dorazili minutu po dvanácté, odhlášení prošlo bez problémů.

Vydáváme se tedy na People's square, odkud nám jede bus na letiště. Letenku máme na 16:00, jsme tu ale dostatečně dopředu, letadla létají každou hodinu, tak se jdeme zeptat, jestli bychom nemohli letět už ve tři. Bez problému. Na kontrole jsem zaperlil pro změnu teď já, když jsem se nevědomky pokusil do letadla propašovat v batohu nůž. A ještě jsem přesvědčivě tvrdil, že nůž určitě nemám - dokud mi ho paní nevytáhla z boční kapsy. Nakonec to dopadlo tak, že jsem batůžek poslal jako druhé zavazadlo a letěl jen s foťákem. V Pekingu obě zavazadla dorazila, takže vše dobře dopadlo. Při přistání jsme viděli, že toho moc asi dnes neuvidíme - byl tu strašný smog. Pomalu mi docházelo, proč jsem často na stránkách o stavu počasí v Pekingu četl aktuální stav - střední kouř, a nechápal, co to má znamenat. Sehnali jsme mapu na letišti a vyrazili busem do centra k nádraží (30min jízdy). Tam se na nás opět vrhli taxikáři a rikšové, kteří se chytali za hlavu, že chceme jít ty 2-3 km na hotel pěšky s batohy. Nedali jsme se přesvědčit a vyrazili po svých. Stejně jsme si říkali při pohledu na některá jejich vozítka, jestli by to nebyla jejich poslední jízda, kdyby se jim tam posadilo skoro čtvrt tuny ;)

Hotel jsme měli doporučený od Jardy kousek od Tianmen square, snažil jsem se ho přes ctrip.com rezervovat, když jsme byli v Tunxi, ale nějak to nedopadlo, místa naštěstí měli, ale ta trošku dražší. Po ubytování chceme zajít někam na jídlo, nakonec restaurace v hotelu vypadá celkem fajn, paní je milá, neumí anglicky, ale jeden jídelníček v angličtině má. Vybíráme si každý jedno jídlo a rýži, dostáváme ihned zelený čaj. Když paní vidí, jak zápasíme s hůlkama, tak nám přináší lžičky - takové ty keramické na polívku. Těch jsme se samozřejmě ani nedotkli a pokračovali v tréninku hůlkama. Jídlo bylo moc dobré.