Cestování > Aljaška > Dawson City Vyhrejte vstup na cestovatelské 3D promítání

Dawson City

2.8.2012
Ráno prší a je dost zima, přes den jsou přeháňky a kolem poledne přijíždíme do Dawsonu. Přes řeku Yukon tu není most, ale funguje zdarma přívoz, který neustále pentluje sem a tam. Do tří hodin máme rozchod, abychom si prohlédli město. Dawson city je čtvercová síť, první třída u řeky je asi nejzajímavější, ale najde se tu i na opačném konci muzeum Jack Londona ($5 vstup). Vyrazili jsme do infocentra zjišťovat informace o treku, který vymyslel Tom v Tombstone parku. Pak do knihovny na 5th ave, kde je 30min internetu zdarma. To pořád řešíme trek a snažíme se po telefonu rezervovat místo pro stan, ale nejde to, musíme prý na místě. Byla trochu nejasná domluva jak to následující dny bude, takže až na sraz jsem si to znovu vyjasnil a rychle šel ještě nakupovat na ten třídenní trek,  i když nebylo jasné kdo teda půjde. Ostatní na mě bohužel museli chvíli počkat a pak jsme vyrazili na Claim 33, kde měli otevřeno jen od desíti do pěti a naučili nás tam rýžovat zlato. Ta sranda stojí 14 dolarů (americké tu všude akceptovali stejně jako kanadské) a po vysvětlení teorie dostanete svou pánev s pískem a štěrkem a můžete si to vyzkoušet. A ejhle, každý tam 4-6 zrníček našel...

Pokračujeme údolím si dále prohlídnout  dredge - zachovalý bagr, který tu byl nasazen spolu s ostatními k těžbě zlata. Jeho výtěžnost proti ručnímu rýžování byla výborná, ale taky pěkně zdevastoval krajinu.

O kousek dál je objevitelský claim, kde trojice zlatokopů poprvé objevila na Králičím potoce (nyní Bonanza creek) zlato a ukázalo se, že naleziště jsou bohatší než všechna okolní. Do dvou let od nálezu propukla známá zlatá horečka na Klondiku.

O další kousek dále je claim #6, což je jediné místo,  kde je povoleno turistům rýžovat zlato. Tak jsme si vyzkoušeli co jsme se naučili a nic  ale nevyrýžovali. Pokračovali jsme tedy zpět do Dawson city na kopec na vyhlídku na město a krajinu. Ta byla úžasná a po cestě dolů se stavili u hrobu Jana Eskymo Welzla - rodáka ze Zábřehu na Moravě.

Na večeři jsme zašli do restaurace Midnight Sun, kde jsme si dali steak nebo hamburger a večer pokračovali do hospody s diskotékou. Pivo za $6 (malé, v láhvi) a Pink Floyd revival. Seděli jsme asi do dvou do rána a pak se pěšky vraceli do kempu ($12/místo). Soňa s Tomem tam odjeli dřív, chtěli být svěží na zítřejší trek.