Cestování > Norsko a Švédsko vlakem > Trondheim

Trondheim

4.8.2008

Bryggen, Gamle Bybro, Nidaros

Trollíci zabrali na naše prosby a úplatky a kolem deváté ráno přestalo pršet a vyčasilo se. Sbalili jsme tedy stan a s bágly vyšli směrem na Interrail centrum, kde jsme si chtěli nechat batohy  Trondheimu (145 700 obyvatel; bývalé hlavní město Norska, třetí největší město v zemi. Centrum leží na trojúhelníkovém poloostrově, městským epicentrem je náměstí Torvet. Trondheim podporuje cyklistiku, takže zde najdete řadu cyklostezek, pouliční kola k vypůjčení a také unikátní výtah pro kola - www.trampe.no) . Návštěva Interrail centra pro nás ale byla velkým zklamáním, protože vůbec nefungovala tak, jak jsme měli zjištěno, ale šlo o normální ubytovnu a benefity jen pro ubytované, takže žádná úschovna, žádný net ani sprcha... Rozčarovaní jsme tedy opět hodili bágly na záda a šli přes celé město na nádraží, kde jsme využili úschovnu za 50 NOK.
Pak jsme si konečně šli prohlédnout město. Navštívili jsme náměstí Torvet se sochou krále Olafa Tryggvasona na sloupu, trondheimský Bryggen, univerzitu, most Gamle Bybro (Staroměstský most byl původně postaven v roce 1681, současná stavba je z roku 1861. Z mostu je krásný výhled na řadu skladišť u řeky z 18. a 19. století, tzv. trondheimský Bryggen.) a Nidaros. (Nidaroskatedralen je největší trondheimská pamětihodnost a největší středověká stavba ve Skandinávii, pochází z 11. století. Západní fasáda je téměř celá pokryta sochami biblických hrdinů a norských biskupů a králů. Vnitřku katedrály dominuje rozetové okno. Oltář stojí nad původním hrobem svatého Olafa, vikingského krále, který zavedl v Norsku křesťanskou víru. Vstupné do katedrály je 50 NOK, do klenotnice 70 NOK a kombinované vstupné do katedrály, klenotnice a muzea je 100 NOK.) Prý největší gotická katedrála v Evropě je opravdu nádherná. Byli jsme se podívat i vevnitř a vyšplhali jsme se také na věž, (Maximální počet lidí ve skupině je 30 lidí, protože prostory jsou hodně úzké a víc by se jich tam opravdu nevešlo. Vstupné na věž je součástí vstupenky do katedrály.) která nevypadala ani tak vysoká, ale výstup na ni stál za to. Tmavý, uzoučký prostor točitých schodů a upozornění průvodce, že to opravdu není nic pro klaustrofobiky nebyl vůbec od věci:) Ale výhledy z věže byly pěkné.
Trondheim jsme si prošli křížem krážem a navečer se vrátili na stejné místo, kde jsme nocovali předchozí den. Tentokrát to už ale nebylo bez problémů, protože nás v jedenáct večer navštívila nějaká paní, která nás upozornila, že tam se kempovat nesmí, ale po ujištění, že ráno vypadnem, se usmála a odešla, takže nám to prošlo. Nevýhoda bílých nocí... Jinak v Trondheimu nevím, kde jinde nocovat, kemp jsme nesháněli, ale pravděpodobně tam není, takže pak jedině v tom Interrail centru za 150 NOK na noc.