Cestování > Norsko a Švédsko vlakem > Stockholm

Stockholm

13.8.2008
Opravdu překvapivý budíček nám uchystal pan průvodčí, který nás vzbudil hlášením, že vlak má pět hodin zpoždění:( Místo v 11 hodin dopoledne jsme se do hlavního města Švédska dostali až v 15.30. Poučeni radami průvodce, že Švédové všude, kde se stojí fronta, mají pořadová čísla, snažili jsme se co nejdříve najít příslušný terminál a zajistit si zařazení do evidence. Nejdříve jsme ale stáli u špatných informací, ale naštěstí jsme si to brzy uvědomili a našli informace k vlakové dopravě. Čekali jsme asi půl hodiny, než jsme přišli na řadu a zjistili potřebné informace. Potom jsme si dali batohy do úschovny a vyrazili na prohlídku Stockholmu. (750 000 obyvatel; hlavní město Švédska patří k nekrásnějším velkým městům na světě. Jeho chloubou je především asi 24 000 skalnatých ostrovů, které tvoří souostroví (skärgard). Stockholm představuje jak moderní město s elegantním designem a nočními kluby, tak historické staré město Gamla Stan plné dlážděných ulic a cihlových staveb.  Nejdříve jsme doplnili zásoby v supermarketu, kde se nám povedl přehmat, protože místo sýru jsme si koupili tučnou zakysanou smetanu a protože byla v akci tak rovnou dvakrát:) Na chleba to sice nebylo nic moc, ale s marmeládou a sušenkami to byla dobrota.
Na prohlídku města jsme si vzali na pomoc průvodce Lonely Planet a řídili se jeho trasou, což byl pěší okruh po nejznámějších památkách Stockholmu. Začali jsme u hlavního nádraží Centralstationen a pokračovali ke kostelu Klara kyrka. Prošli jsme rušnou moderní ulici Klarabergsgaten, kterou se valily davy lidí, minuli jsme Kulturhuset, dům, kde se konají umělecká vystoupení, a poté jsme odbočili do parku Kungsträdgarden, který prý býval kuchyňskou zahradou kuchyňského paláce a dnes je příjemným místem odpočinku. Bohužel park byl plný stánků a pódií, protože se zde zrovna konal nějaký hudební festival. Rádi jsme tuto rušnou zónu opustili a vnořili se do klidnějších částí města. Přes most Stallbron jsme se dostali do středověké části Stockholmu a pokochali se pohledem na Storkyrkan, městskou katedrálu a zároveň nejstarší budovu. Navštívili jsme také nádvoří tzv. nového královského paláce, kde hradní stráž držely tři ženy a zaujalo nás, že nemusely stát toporně bez jediného pohybu, ale normálně přešlapovaly, sledovaly oblohu i návštěvníky. Od paláce jsme došli na Stortorget, náměstí, kde jsou pěkné různobarevné domy a Švédská akademie a dál bloudili uličkami Gamla Stanu. Viděli jsme sochu svatého Jiří s drakem a našli i nejužší uličku ve Stockholmu - Marten Trotzigs - která není široká ani jeden metr. Na zpáteční cestě jsme minuli velký kostel Riddarholmskyrkan se železnou špicí a za ním jsme poseděli u jezera, odkud je pěkně vidět  radnice Stadshuset. K nádraží to pak už byl jenom kousek.

Po návratu ke skříňkám pro zavazadla nás čekalo nemilé překvapení, protože se nám po odemčení nějak zasekla dvířka úschovného boxu a nešla otevřít. Zkoušeli jsme požádat i kolemjdoucí, ale nikomu se to nepodařilo. Průšvih byl, že služba úschoven už nefungovala a nikdo nebral ani telefon. Nakonec se Tom obrátil přímo na dráhy, že nám za půl hodiny jede vlak a nemůžeme čekat do rána. Na pomoc nám tak přišla ochranka a pán jediným přitlačením dvířek skříňku otevřel:) Připadali jsme si trochu hloupě, ale byli jsme rádi, že je nakonec vše ok a můžeme pokračovat v cestě domů. V opačném případě by se nám situace dost zkomplikovala.