Cestování > Norsko a Švédsko vlakem > Norsko v kostce

Norsko v kostce

28.7.2008

Bergen - Myrdal - Flåm - Næroyfjord - Gudvangen - Voss

Dnes jsme si udělali turistický výlet "Norsko v kostce", který je oblíbenou atrakcí turistů v Bergenu. Je nabízen jako fakultativní, my jsme ho ale absolvovali na vlastní pěst. Z kempu jsme vyjížděli  autobusem už v 7.35 a pokračovali vlakem z Bergenu do Myrdalu v 8.40. V Myrdalu jsme přestoupili na prý nejkrásnější norskou železnici Flåmsbanu, Plná cena jednosměrné jízdenky je 210 NOK, zpáteční 310 NOK; na Interrail je sleva 30 %). Cesta trvá hodinu a vede údolím s vodopády, pěknou řekou, ale také dvaceti tunely. Nám se Flåmsbana zdála moc turisticky profláklá a vědět dříve, jak to tam vypadá, zvolili bychom raději pěší túru, která vedla údolím. Po cestě vlak zastavuje u vodopádu Kjosfossen, který je opravdu mohutný a krásný, ale jen do té doby, než se ozve reprodukovaná hudba a na scéně se objeví tanečnice, které turisty oblaží svým vílím tancem. Možná Japoncům, kterých tady bylo požehnaně, se taková atrakce líbí, nám však přišla naprosto zbytečná a kýčovitá.

Ve Flåmu jsme měli asi 4 hodiny čas, takže jsme si v místním infocentru opatřili mapu okolí a vyrazili na výlet k vodopádu Brekkefossen, který je vzdálen asi 1,5 hodiny chůze od nádraží ve Flåmu. Byla to příjemná procházka, až na závěrečné poměrně prudké stoupání, díky němuž jsme ale měli nádherný výhled na fjord a mohli udělat pěkné fotky.

Z Flåmu jsme jeli lodí po Aurelandfjordu a Næroyfjordu, (Jeden z nejkrásnějších fjordů Norska má v nejužším bodě šířku pouhých 250 metrů. Plavba Flåm - Gudvangen stojí: 336 NOK, na Interrail je 50% sleva) což byl parádní zážitek, protože takové pohledy na fjord z pevniny neuvidíte. Zastavovali jsme v několika pobřežních městečkách a užívali si dvouhodinovou plavbu nádhernou krajinou. Trochu nám ji zkazili všudypřítomní Japončíci, kteří vydrželi téměř celou cestu krmit racky, takže se jich za lodí táhl pěkný houf a kazil ostatním fotografům snímky. Chvíli to byla i docela zábava vidět racky zblízka, když to ale trvalo přes hodinu, tak už nám to trochu lezlo na nervy a raději jsme si přesedli na druhou stranu lodě:) Plavbu jsme zakončili v Gudvangenu, kde jsme přestoupili na autobus do Vossu. Nečekaným překvápkem byla "malá trollí cesta", jak jsme si ji pojmenovali. Prudké serpentýny, kterými jsme v několika minutách vystoupali z nadmořské výšky 0 opět do těch 800 m nad mořem:) Ve Vossu jsme naposledy přestoupili na vlak a jeli zpět do Bergenu.