Cestování > Ukrajina na kolech > Z Užgorodu do Mukačeva Vyhrejte vstup na cestovatelské 3D promítání

Z Užgorodu do Mukačeva

11.8.2006
Ráno nás probudil uklidňující zvuk deště, jehož kapky s pravidelnou jistotou bombardovaly náš stan. A tak se nikam nepospíchalo, řekl bych, že to trošku připomínalo ten včerejší přechod hranic. Ale proč ne, vždyť jsme v zemi, kde je normální nikam nepospíchat. Dokonce i čas tu běží jinak, jak jsme se o pár hodin později dozvěděli.
Když jsme se okolo 11 hodiny SELČ konečně vypravili, tak jsme se vydali po takové užgorodské „jižní spojce“ bez aut směrem do centra, kde jsme chtěli vyměnit peníze a koupit zejména vodu, která nám jaksi docházela

V bance se zadařilo a výměna dolarů proběhla bez problémů, takže jsme mohli konečně začít utrácet. Na tomto místě je třeba podotknout, že Ukrajinci mají různé bankovky stejné hodnoty.

Na trhu jsem si koupil minerální vodu, světlý chléb (vynikající) a pirožky. Okolo 13 hod. SELČ jsme tedy konečně vyrazili na další velké město – Mukačevo.

Provoz na silnici byl docela velký a protože ještě trochu pršelo, tak jízda zrovna dvakrát příjemná nebyla. Navíc jediná možná cesta z města vedla po mezinárodní silnici E 58. Po ujetí cca 10 kilometrů jsme tuto cestu opustili, protože se z ní stala silnice pro motorová vozidla.

Uhnuli jsme tedy na Ruski Komarivci a dostali jsme se na typickou vesnickou komunikaci, což nám však vůbec nevadilo, protože jsme si alespoň mohli trošku pokecat. Na Soně bylo vidět, že jí to nějak nejede a jak se později ukázalo, tak ani nebylo divu.

U Dubrovki jsme se vrátili zpátky na E 58, ale zastavili jsme se v baru u silnice, kde jsem otestoval místní pivo, zatímco ostatní si dali teplý čaj.
Za obcí Rakošino na nás čekalo překvapení v podobě cyklostezky, která nás nakonec dovedla až do Mukačeva. Zastavili jsme se až na náměstí, kde proběhla seznamovačka se sochou Cyrila a Metoděje.

Taky jsem zjistil, že zatímco na mých hodinkách bylo 17 hodin, tak na místní radnici těch hodin bylo už 18, takže jsem rychle přeřídil své hodinky o hodinu dopředu.

Mezitím jsme se s Vildou vydali hledat nějaké místní informační středisko a kupodivu jsme ho i našli. Sice už bylo asi 10 minut zavřeno, ale slečna Oxana se nás ujmula a vysvětlila nám vše, co jsme potřebovali vědět. Dokonce nám zařídila i ubytování na zemědělské škole. Bylo to totiž nutné kvůli Soně, která jevila známky nemocnosti.

Ubytování nebylo sice z kategorie TOP, ale zase na druhou stranu to byla jistá postel se záchodem a tekoucí vodou. Oxana nás nakonec dovedla i přímo na místo, ale ta jízda za maršůtkou byla docela zajímavá.

Útrata
13,- UAH     nákup na trhu v Užgorodě
8,- UAH     občerstvení v baru
30,- UAH     ubytování

Počasí: déšť, dlouhé kalhoty s bundou

TTD: 60,37 km, doba jízdy 3:46

Trasa: Užgorod – Baraninci – Ruski Komarivci – Dubrivka – Rakošino - Mukačevo